Şavşat'tan Macahel'e Sonbahar Renkleri

BAŞTAN BAŞA ANADOLU  4 GECE
19 Ekim 2022 - 23 Ekim 2022
4 Gece / 5 Gün - 4 Akşam + 4 Öğle yemeği + 1 Piknik + Tüm Turlar dahil
Katılımcı Sayısı 12 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul ve Hopa buluşmalı olarak tüm şehirlerden
Gezilecek Yerler : Hopa - Artvin - Hatila Vadisi - Şavşat - Sahara - Karagöl Milli Parkı - Ciritdüzü - Cevizli (Tbeti) - Şavşat - Papart Düzü - Borçka Karagöl - Macahel (Camili Köyü) - Maral Şelalesi - Efeler Köyü - Fındıklı Yaylası - Mençuna Şelalesi - Çağlayan Vadisi - Çayeli - Çeçava -Trabzon
Tur Tarihi :19 Ekim 2022
KALAN YER : 9+ Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
6.450 TL
Tek Kişi Farkı :
800 TL
3. Kişi :
6.050 TL
Sonbaharın muhteşem renklerini görmek için dünyanın uzak köşelerine gittik ama oralarda gördüğümüz manzaraların, adını Kara Çam'dan alan "Sakin Şehir" (Cittaslow) Şavşat'ın çevresinde, Karagöl - Sahara Milli Parkı ormanlarında ve Karadeniz'in en bakir yaylalarının ortasındaki Macahel bölgesinde göreceğiniz yeşil, kahverengi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin oluşturduğu muhteşem tablodan hiç bir fazlalığı yok; tam tersine, buralardaki gözün alabildiğince uzanan dağların sis bulutlarıyla birbirinden ayrılan silüetlerini ve aralarındaki göllerin yansımalarını; nehirlerin oluşturduğu vadilerin yamaçlarında otlayan keçilerin ve ineklerin getirdiği canlılığı, en başarılı ressamların tablolarında bile bu derece hissetmek zor. Bu yolculukta, beş gün boyunca turistlerden arınmış sakin bir Karadeniz'in muhteşem sonbahar manzaralarını, kışa hazırlanışının getirdiği hareketli yaşamı sadece görmeyecek, buradaki insanlarla birlikte yaşayacaksınız. Zaman zaman, kendinizi Hollandalı bir ressamın tablosundaki ambiansın içinde hissedebilirsiniz. Köy sofralarında, yöresel yemeklerin tadına bakacak, kahvaltı sofranızı süsleyecek olan Kafkas arılarının size sunduğu lezzetli balların tadını unutamayacaksınız. Özellikle doğa ve fotoğraf tutkunları için inanılmaz çekiçilikte bir yolculuk sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Karadeniz'in en az tanınan yaylalarında keyifli 4 gece ve 5 tam gün;
 • Şavşat'ta, harika Sonbahar manzaraların ortasında iki gece;
 • Az tanınan yaylaların keşfi; Papart ve Fındıklı yaylaları;
 • Hatila Vadisi, Şavşat Karagöl Milli Parkı ve çevre köylerde keyifli geziler;
 • Maral ve Mençura Şelaleri'nin inanılmaz manzaraları;
 • Macahel, Borçka Karagöl ve Camili Köyü gezileri;
 • Çeçeva Çay Bahçeleri ve Çağlayan Vadisi Laz Konakları;
 • Yerell mutfakların zenginliklerini tadacağınız menü seçimleri;
 • Kırmızı ve yeşilin binlerce tonunu görebileceğiniz sonbaharda, göllerin ve yaylaların ortasında keyifli bir yolculuk;

19 Ekim 2022 Çarşamba İstanbul - Hopa - Artvin - Hatila Vadisi - Şavşat

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'nın saat 06:45'de kalkan TK0390 no.lu uçuşu ile Hopa'ya hareket. Saat 09:55'de varış, karşılama ve minibülerle, Artvin'e doğru yola çıkış. Çoruh Vadisi boyunca muhteşem manzaraları seyrederek, tarihte Livane ve Çoruh olarak bilinen, Çoruh Nehri'nin meydana getirdiği dik yamaçlı uzun vadiler boyunca bakir ormanlarla kaplı cennet gibi bir coğrafyanın ortasında konumlanmış Artvin'e varış: Şehir merkezinde öğle yemeği ve ardından, 10.yüzyıldan kalmış Artvin Kalesi'ni uzaktan görerek Hatila Vadisi Milli Parkı'na doğru yola devam. Yol boyunca, Milli Park'ta, yeşilin onlarca tonunu görebilirsiniz. Burada bir mikro klima mevcut ve bu nedenle Akdeniz iklim karakterine ve bitki örtüsüne rastlıyorsunuz. Hatila Deresi'nden 220 mt. yükseklikte bulunan Cam Seyir Terası'na geldiğinizde, önünüzde, Hatila Deresi ve çok sayıda yan derenin meydana getirdiği dar tabanlı vadi boyunca yemyeşil ormanlarla bezeli sonsuz ve muhteşem bir manzara uzanacak. Vadi boyunca, kayalarda oluşan eğim kırıklarının yarattığı görüntüler ise ayrı bir görsel şölen oluşturmakta. Cam Teras'tan sonra, Şavşat'a doğru yola devam. Şavşat'a varışta Yavuzköy Seyir Terası'ndan harika manzaraları seyrettikten sonra, aynı manzaraların ortasındaki otelimize yerleşme. Otelin özel olarak yetiştirdiği alabalıklardan oluşan akşam yemeği. Geceleme otelde.

20 Ekim 2022 Perşembe Sahara - Karagöl Milli Parkı - Ciritdüzü - Cevizli (Tbeti) - Şavşat - Papart Düzü

Sabah, kahvaltının ardından, otelden Sahara - Karagöl Milli Parkı'na hareket. Yol üzerinde harika manzaraları takip ederek, genelde ladin ve çamlardan oluşan ormanlarla çevrili olan ve ender manzara güzelliklerine sahip Karagöl'e varış. Doğal peyzaj güzelliğine ile zengin flora ve faunaya sahip olan Milli Park'ta görülebilen bitki türleri: Ağaç olarak: Ladin, Sarıçam, Ahlat; Ağaççık olarak: orman gülü, Kızılcık, Fındık; Çalı olarak: Orman Çileği, Böğürtlen; Otsu bitkiler olarak: Eğrelti ve çayır otları olacaktır. Milli Park'ta, Hayvan türlerinden ise: Ayı, Kurt, Tavşan, Domuz, Porsuk, Tilki, Sincap, Vaşak; Kuşlardan: Keklik Doğan Yabanı, Güvercin, Karga, Saksağan, Sığırcık, Alakarga yaşamaktadır. Göl kıyısında yürüyüş yaparak, harika manzaraları seyrettikten sonra Ciritdüzü ve Cevizli gibi birbirinden güzel köyleri ve Tbeti Kilisesi kalıntılarını gezerek Yavaş Şehir Şavşat'a varış ve öğle yemeği. Daha sonra. Meydancık Köyüyolundan Papart Yaylası'na kadar çıkarak, sabah gördüklerinizden daha farklı ve etkileyici manzaraları seyrederek otele dönüş. Otelin alakart restoranında size özel mönünün tadımı. Geceleme otelde.

21 Ekim 2022 Cuma Borçka Karagöl - Macahel (Camili Köyü) - Maral Şelalesi - Efeler Köyü

Sabah, kahvaltının ardından, Karagöl Tabiat Parkı'na hareket. Parkın içinde bulunan, 19.yüzyıl başlarında, bugünkü "Klaskur (Aralık) Yaylası"nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur Deresi'nin önünü kapatmasıyla oluşan Karagöl'ün Kıyısı' nda yürüyüş. Daha sonra, tarafından Türkiye'de ki ilk biyosfer rezerv alanı ilan edilen Macahel'e hareket. El değmemiş bitki örtüsü, zengin ormanları, saf Kafkas arılarıyla olağan üstü bir ekosisteme sahip olan bu bölgede bulunan Camili Köyü' ne varış, öğle yemeği ve ardından çevreyi tanıma gezisi: Camili, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nında en bakir ormanlarına sahip ve yırtıcı kuşların göç yolları üzerinde bulunmakta. Pek çok irili ufaklı kolla beslenen Maçahel Çayı Vadisi, sahip olduğu farklı türlerdeki asırlık ağaçlardan ve yaban hayatından dolayı yeşil bir cenneti andırmakta. Köy içersine yürüyüş yaparken, 1855 yılında bir çığ felaketiyle yıkıldıktan sonra, yıkılan caminin kalan keresteleri ve köylüler tarafından samanlıklarını, serenderlerini, ambarlarını bozarak elde ettikleri ahşaplar kullanılarak Arhavili ustalar tarafından yapılan Köy Camii gezisi. Son olarakta, Maral köyünde, yöre sakinlerinin "yeryüzü cenneti" olarak andığı Maral Şelalesi'nde kısa bir yürüyüş ve şelalenin seyri: 68 metreden vadi tabanına dökülen şelale havzanın en önemli güzellikleri arasında yer almakta. Maral'dan dönüş yolunda, renkli süslemeleriyle ilgi çeken, ahşap İremit Camii gezisi ve daha sonra, Efeler Köyü'ne varış ve çok özel bir konumda bulunan küçük otelimize yerleşme. Burada kendinizi tam anlamıyla yıllardır tanıdığınız bir ailenin evinde misafir gibi hissedebilirsiniz. Akşam yemeğinde ev hanımlarının hazırladığı yöresel lezzetler. Geceleme otelde.

22 Ekim 2022 Cumartesi Saklı Yaylalar'ın keşfi: Fındıklı Yaylası

Sabah, eski adı büyük kayalıklar anlamına gelen Eprat olan Efeler Köyü'nün tepesinde bulunan otelimizin hakim olduğu olağanüstü panoramaların ortasında lezzetli bir hakiki köy kahvaltısı. Kahvaltının sonunda, ev sahibi sizlere öğlen pikniğinizi hazırlayacağınız mütrevazi bir büfe hazırlayacak; buradan da öğle yemeğimiz için sandöviçimizi hazırlayarak yaylalara doğru yola çıkış. Tüm gün, müthis ekosistemler ve harika manzaralar göreceğiniz köy ve yayla gezileri: Bir tarafı Gürcistan Dağları'na açık yaylalarda eğer şansınıza varsa bulut denizini görerek, hala ahşaptan yapılma karakteristiğini koruyan evlerin arasında gezerek, olağanüstü panoramalarla karşılaşacaksınız. Hava şartları izin verdiği takdirde, bu yolculuk Fındıklı Yaylası'na kadar sürecek. İnanılmaz güzellikteki ve Karadeniz'in en bakir yaylalarını gördükten sonra, akşam üstü köye dönüş. Şahit olduğunuz en etkileyici güneş batımlarından birini buradan izleyebilirsiniz. Yöresel lezzetlerden oluşan akşam yemeği ve geceleme.

23 Ekim 2022 Pazar Mençuna Şelalesi - Çağlayan Vadisi - Çeçava -Trabzon - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından, Mençuna Şelalesi'ne doğru yola çıkış. Arhavi yakınlarında bulunan ve 80 mt.den akan bu şelale, akan suya fon teşkil eden siyah kayalıklar ve suyun oluşturduğu bembeyaz köpüklerle müthiş bir görünüm sunmakta. Üzerindeki Asma Köprü ise ayrı bir güzellik oluşturmakta. Şelale gezisinden sonra Çağlayan Vadisi'ne doğru yola devam. Yeşile doyacağınız muhteşem manzaralar sunan bir orman örtüsüyle kaplı derin bir koridor olan Çağlayan Vadisi'nde dört kilometre boyunca göreceğiniz Laz Konakları ve Çağlayan ve Aslandere Köprüleri, fotoğraf tutkunları için bir cennet. Vadiyi gezdikten sonra, Çayeli'ne varış ve yöreye özgü kuru fasulye, pilav ve sütlaçtan oluşan öğle yemeği. Yemekten sonra, en harika çay bahçesi manzaralarını seyredeceğiniz Çeçeva Köyü'ne doğru yola devam. Burada, olağanüstü güzellikteki çay bahçelerinde gezdikten sonra Rize'ye doğru yola devam. Maşhur Rize Bezleri'ni görebileceğiniz Rize'de ve Sürmene Bıçakları'nı görebileceğiniz Sürmene'de ve molalar vererek Trabzon Havalimanı'na varış. Türk Havayolları'nın saat 20:10'da kalkan TK2835 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 22:05'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Şavşat: Laşet Motel & Restoran Tatil Köyü
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Macahel: Dada Ena Aile Pansiyonu
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1.Günden 4. güne kadar 4 Akşam Yemeği;
  • 1.Günden 5. güne kadar 5 Öğle Yemeği;
  • Programda belirtilen otellerde konaklama;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Hopa - Trabzon/İstanbul uçak biletleri;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * PoloTurizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.