Hakkari'den Doğubayazıt'a Van Gölü

VAN GÖLÜ & ÇEVRESİ  4 GECE
28 Eylül 2022 - 02 Ekim 2022
4 Gece / 5 Gün - 9 Yemek ve Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İstanbul veya Yüksekova buluşmalı olarak tüm şehirlerden.
Gezilecek Yerler : Hakkari - Yüksekova - Çukurca - Albayrak Köyü Aziz Bartholomeus Kilisesi - Doğubayazıt - İshakpaşa Sarayı - Muradiye Şelalesi - Van - Tuşba Kalesi (Van Kalesi) - Kedi Evi - Çavuştepe - Hoşap Kalesi - Akdamar Kilisesi - Tatvan - Ahlat - Nemrut Krater Gölü - Bitlis
Tur Tarihi :28 Eylül 2022
KALAN YER : 8 Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
5.625 TL
Tek Kişi Farkı :
560 TL
3. Kişi :
5.425 TL

Hakkari, Çukurca, Cila Dağları ve Zap Vadisi'nden başlayarak, Van Gölü'nün yakın ve geniş çevresini keşfedeceğiniz, baharın çiçekleriyle bezenmiş Ovaların ve Dağların karlı zirvelerde oluşturduğu muhteşem manzaraları seyrederek, keyifle yapacağınız bir yolculuk. Ağrı Dağı'nın eteklerinden başlayarak, dağın tepesinde tek başına ovayı seyreden İshakpaşa Sarayı'nı, bahar aylarında suların çoşkuyla aktığı Muradiye Şelalesi'ni, binlerce yıllık bir medeniyet yerleşkesi Çavuştepe'yi, Hoşap Kalesi'nin esrarengiz duruşunu, Akdamar Adası'nda bir taş işçiliği şaheseri kiliseyi, Ahlat'ın etkileyici mezar taşlarını, Nemrut Krater Gölü'nü, Selçuklu Dönemi mimari eserlerini keşfederek, dopdolu geçireceğiniz beş günlük bu kısa yolculukta, bir çok farklı medeniyetin izleri görme imkanı bulacaksınız...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Cilo Dağları ve Van Gölü'nde baharın unulmaz manzaraları;
 • Hakkari ve Çukurova gezileri;
 • Doğubayazıt, İshakpaşa Sarayı ve Ağrı Dağı;
 • Urartu medeniyetinin kalbine yolculuk;
 • Hoşap Kalesi, Akdamar Adası, Ahlat, Nemrut Krater Gölü;
 • Nemrut Krater Gölü ve Ahlat gezileri;
 • Bitlis'in tarihi dokusunun keşfi;
 • Erciş'te İnci Kefali'nin inanılmaz macerası;
 • Yöresel mutfakların zenginliklerini tadacağınız menü seçimi.

28 Eylül 2022 Çarşamba İstanbul - Yüksekova - Çukurca - Hakkari

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın saat 09:00 'daki TK2670 no.lu uçuşu ile Hakkari/Yüksekova'ya hareket. Saat 11:05'te varış, karşılama ve Çukurca'ya doğru yola çıkış. Muhteşem manzaraların içinden geçerek Çukurca'ya varışta, önce yerel bir restoranda öğle yemeği ve ardından da, yerleşimi Urartular dönemine kadar uzanan Çukurca Kalesi ile 700 sene önceden başlayarak Kale'ye yaslanmış şekilde kesme taş ile inşa edilmiş Tarihi Taş Evler mahallesini gezme. Daha sonra Hakkarişehir merkezine hareket. Varışta şehir merkezini, 1700 lü yıllarda inşaa edilmiş, bir avlu etrafında iki kat revaktan oluşan Meydan Medresesi'ni gezip , şehrin harika panoramasını izledikten sonra otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda, geceleme Şenler Otel'de..

29 Eylül 2022 Perşembe Hakkari - Zap Vadisi - Aziz Bartholomeus Kilisesi - Hoşap Kalesi - Akdamar Kilisesi - Tatvan

Sabah, kahvaltının ardından Zap Vadisi'nin ve Cilo Dağları'nın müthiş manzaralarını izleyerek Hoşap Kalesi'ne hareket. Yol üzerinde, Albayrak Köyü'nde, Zap Vadisi'ne hakim bir tepe üzerinde, 13-14 yüzyıllarda inşa edilip, günümüze kadar bir çok restorasyon geçiren Aziz Bartholomeus Kilisesi gezisi. Bu etkileyici yapıyı tanıdıktan sonra yola devam ve Doğu anadolu'nun sembol yapılarından olan ve türkiye İran yolu üzerinde stratejik bir noktada, sarp kayaların üzerinde yükselen, varoluşu çevredeki bir çok yerleşim gibi Urartular zamanına kadar uzanan, ancak bugünkü görünümüyle tipik bir Orta Çağ yapıtı olan Hoşap Kalesi'ne varış. Kaleyi dıştan gördükten sonra (son senelerde kaymalar oluştuğu için kapalı tutulmakta), Akdamar Adası'nın iskelesi konumundaki Gevaş'a hareket. Buradan gemiyle Adaya geçiş. Akdamar Kilisesi gezisi: Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7.ci yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç'ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik'in emriyle, 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır. Kızıl andezit taşının kullanıldığı kilisenin dış cephesi, alçak rölyef şeklinde işlenmiş zengin bitki ve hayvan motifleriyle ve Kutsal Kitap'tan alınma sahnelerle bezenmiştir. Kilise bu özelliğiyle de Ermeni mimari tarihi içinde eşsiz bir konuma sahiptir. Son yıllarda restore edilen kilisede, yılda bir kez ayin düzenlenmekte. Geziden sonra karaya dönüş ve Tatvan'a doğru yola devam. Akşam yemeği ve geceleme Taşar Royal Otelde.

30 Eylül 2022 Cuma Tatvan - Bitlis - Ahlat - Nemrut Krater Gölü - Tatvan

Sabah, kahvaltının ardından, Bitlis'e hareket. Yol üzerinde, Anadolu'nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman Han'da mola ve ardından Bitlis'e varış. Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapmış şehirlerden biri olan Bitlis'te eski taş yapıların otantik görüntüleri ve arasındaki sokaklar çekici bir güzelliğe sahiptir. Şehrin ilginç tarihi yapılarından, Selçuklu Dönemi'ne ait Islahiye Medresesi, Ulu Camii ve Etnoğrafya Müzesi gezileri ve daha sonra Ahlat'a hareket. Yol boyunca gölün çekici manzaralarını seyretmek biçin bir çok mola vererek Ahlat'a varış. Burası Ortaçağ Türk mimarisinin 11. ve 12. yüzyıldan beri özelliğini yitirmemiş, 8.000 civarında mezar taşını içeren bir açık hava müzesini andırır. Kırmızıya dönen tonlardaki taşlardan yapılmış anıt mezarlarla yeşil çimlerin muhteşem bir görüntü sergilediği Ahlat'ı keşfetmeden önce, yerel bir lokantada öğle yemeği. Geziden sonra Nemrut Krater Gölü'ne doğru yola devam. En son lav fışkırtmasının 1441 yılında meydana geldiği Nemrut, uyuyan bir volkan olup Doğu Anadolu'nun en yüksek dağlarından biridir. Krater etrafında ki en yüksek tepe olan Sivritepe 2935 mt'ye ulaşır. Nemrut'ta patlamalar sonucunda oluşan kraterin ağız genişliği 48 km2 olup.,deniz seviyesinden yüksekliği 2.247 mt'dir. Kraterin içinde bulunan ve üçü mevsimlik olan beş gölün en derin noktası 155 mt'yi bulur. Bunlardan en büyüğü olan Nemrut Gölü, Dünya'nın en büyük ikinci krater gölü olup ay biçimindedir. Çarpıcı renklerin ve ışık oyunlarının gözlenebildiği Nemrut Gölü'nün suları tatlı ve soğuktur. Nemrut Gölü'nün harika manzaralarını seyredip, civarında bir gezinti yaptıktan sonra Tatvan'a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

01 Ekim 2022 Cumartesi Tatvan - Erciş - Doğu Beyazıt - Van

Sabah, eşleşme döneminde suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden İnci Kefali'nin zorlu serüvenini izlemek üzere Erciş'e hareket. Dünya'da sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik bir balık olan İnci Kefali, üreme döneminde Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularından kaçarak, akıntıya doğru zıplayarak yüzer ve derelere sığınır. Daha sonra, Doğubayazit'e doğru yola devam. Varışta, yerel bir lokantada öğle yemeği ve ardından, İnşaatında değişik mimari sitillerin büyük bir uyumla kullanıldığı, şehre tepeden bakan bir konumda bir derebeyi kalesi görünümündeki İshakpaşa Sarayı gezisi. Geziden sonra, İran sınırını takip eden yol boyunca ilerleyerek Muradiye Şelalesi'ne varış. Muhteşem bir görsellik sergileyen şelalede mola ve daha sonra, tarihte Urartu Krallığı'nın başkenti olan ve Van Gölü kıyısında bulunan Van şehrine doğru yola devam. Akşam yemeği ve geceleme Van, Elit Word otelde.

02 Ekim 2022 Pazar Van - Çavuştepe - İstanbul

Sabah, kahvaltıdan sonra, önce sempatik Van Kedileri'ni görmek için Kedi Evi'nde bir mola ve ardından, yapılışı M.Ö. 9. yüzyıla dayanan bir Urartu yerleşimi olan Van Kalesi ve antik şehir harabeleri gezisi. Şehirde serbest zaman ve öğle yemeği. Daha sonra, Çavuştepe' ye hareket: Urartular zamanındaki adı Sardurihinili olan Çavuştepe, Milattan önce 764 ile 735 yılları arasında devleti yöneten II. Sarduri tarafından yaptırılmış ve adının Urartu Dili'ndeki anlamı Sarduri'nin kurduğu kenttir. Aşağı ve Yukarı Kale olarak ikiye ayrılır. Yukarı Kale'de büyük bir kale platformu ve Tanrı Haldi'ye ait bir tapınak, Aşağı Kale'de ise çok sayıda atölye, taş surlar, depo, saray, mahzenler, su sarnıçları, tuvaletler (en eski tuvalet örneği), kanalizasyon sistemi bulunmakta. Buradaki Urartu sulama kanalları günümüzde de kullanılmakta. Çavuştepe gezisinin ardından Van'ın merkezine dönüş. Öğle yemeği ve merkezde serbest zamanın ardından Havaalanına transfer. Türk Hava Yollarının 18:35'deki, TK2751 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 20:55'de İstanbul Havalimanına varış.
Hakkari: Şenler Otel 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Tatvan: Taşar Royal Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Van: Elite World Van Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1., 2., 3. ve 4. gün akşam yemekleri;
  • 1., 2., 3.,4. ve 5. gün öğle yemekleri;
  • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
  • Belirtilen otellerde oda+kahvaltı konaklama;
  • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri;
  • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • Seyahat sigorta paketi.İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Hakkari ve Van/İstanbul uçuşları;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * PoloTurizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.