Diyarbakır'dan Harran'a

BAŞTAN BAŞA ANADOLU  3 GECE
16 Eylül 2021 - 19 Eylül 2021
3 Gece / 4 Gün - Uçuşlar + 4 Akşam yemeği + Tüm Turlar dahil
thy ile
Katılımcı Sayısı 22 Kişi ile sınırlıdır.
UÇAK BİLETLERİNİZ İÇİN ACELE EDİN....
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul ve uçaksız olarak ( Diyarbakır Buluşmalı ) tüm şehirler
Gezilecek Yerler : Diyarbakır - Hasankeyf - Midyat - Mardin - Dara - Soğmatar - Harran - Göbeklitepe - Şanlıurfa
Tur Tarihi : 16 Eylül 2021 Perşembe
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
3135TL
Tek Kişi Farkı :
310TL
3. Kişi :
3015TL
Anadolu Medeniyetleri'nin beşiği Mezopotamya'nın kapılarına unutulmaz bir yolculuk. Dört günlük kısa bir sürede, Diyarbakır'ın benzersiz bazalt Surları'ndan Ulu Cami'ye, Hasankeyf'den Midyat'a, Mor Gabriel Manastırı'ndan Darül Zafer Han'a, Dana Antik Kenti'nden Mardin'in taş sokaklarına, Göbeklitepe'den Harran'a çok renkli bir keşif gezisi sizleri bekliyor. Kültürel zenginlikler açısından çok zengin olan bölgenin mutfak lezzetleri de damaklarınızda eşsiz tatlar bırakacak. Bütün bunların üstüne Şanlıurfa'da göreceğiniz Balıklıgöl, hanlar ve çarşılar, taş yapılar ve dar sokakların yanısıra muhteşem koleksiyonların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, yolculuğu unutulmaz kılacak...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Diyardakır'dan başlayıp, Şanlıurfa'da sona erecek bir yolculuk;
 • Diyarbakır, Midyat, Mardin ve Göbeklitepe'nin keşfi;
 • Dara Antik Kenti ve Harran gezileri;
 • Şanlıurfa'da Sıra Gecesi;
 • Yerel mutfakların tadımı;
 • Tüm tur ve akşam yemeklerinin dahil olduğu bir yolculuk

1. Gün İstanbul - Diyarbakır - Hasankeyf - Midyat

Sabah, İstanbul Havaalanı'ndan, saat 08.40'daki Türk Hava Yolları uçuşuyla Diyarbakır'a hareket. Saat 10.25'te Diyarbakır'a varış, karşılama ve Diyarbakır gezisi: Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş noktasında olan Diyarbakırın tarihi MÖ. 3000 yıllarına kadar uzanır. Bu dönemde şehrin merkezinde, Hitit ve Hurri-Mittani egemenliği yaşanmış ve MÖ 1260 dan sonra sırasıyla Asurlular, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler,Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler,Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular,İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar Diyarbakır'a egemen olmuşlar. Çin Seddi'nden sonra en uzun sur olması ile ünlenen Diyarbakır Surları 5.5 km uzunluğunda ve 7-8m yüksekliğindedir. 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla dekore edilmiş. Surlardan sonra M.S. 639 yılında Mar-Tama kilisesinden camiye çevrilerek kara taşlarla inşa edilen ve Anadolu'nun en eski camisi olan Ulu Camii gezisi: Avlusundaki şadırvanları, çeşitli devirlere ait kitabeleri yönünden büyük değer taşımaktadır. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından Midyat'a hareket. Yolda, yükselen baraj sularından dolayı artık detaylı gezemediğimiz muhteşem Hasankeyf' den son nostaljik görüntüleri alabilmek ve kasabanın havasını soluyabilmek için bir mola. Daha sonra, Tur Abdin bölgesinin en eski köylerinden olan Anıtlı Köyü'nde bulunan ve günümüzde eşine az rastlanan bir mimari özellikteki Meryem Ana Kilisesi gezisi. Akşam üstü Midyat'a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

2. Gün Mor Gabriel Manastırı - Dara Harabeleri - Darulzaferan Manastırı - Mardin

Sabah, kahvaltının ardından Mor Gabriel Manastırı'na hareket. Yayvantepe yakınlarında bulunan manastırın yerleşimi 1600 yıl öncesine dayanır. Temelleri ilk olarak M.S. 397 yılında Mor Samuel ve Mor Şemun adında iki Süryani rahip tarafından atılmış. Midyat Platosu'ndaki manastır yaşamının en eskisi olduğu için, yüzlerce rahibi barındıracak büyüklükte inşa edilmiş. Bu ilginç manastırın keşfinden sonra Midyat'a geri dönüş ve eski mahallelerinin keşfi: Şehrin taş evlerle çevrili sokakları adeta bir film stüdyosunu andırmakta. Evlerin içinde, devlet konukevi gibi çok iyi restorasyon görmüş ve bir çok film çekiminde kullanılmış olanlarıda bulunmakta. Kendinizi Mezopotamya uygarlığının derinliklerinde hissedeceğiniz bu gezintiden sonra Telkari Gümüşcüler Çarşısı' nda bir mola ve ardından öğle yemeği için serbest zaman. Daha sonra, Dara Antik Kenti'ne doğru yola devam. Tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius'un girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuş. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti'nin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmakta. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne konuşlanmış. Kent içinde bulunan, kilise, saray, çarşı, zindan, tophane, su bendi kalıntıları ve Geç Roma Dönemi'ne kadar uzanan mağara evleri gördükten sonra Mardin'e doğru yola devam. Varışta Darulzaferan Manastırı'nın ziyareti: M.Ö. 4000 yılından bugüne dek ayakta kalmış olmasına rağmen Mezopotamya'daki manastırlar arasında en sağlam yapıya sahip olanıdır. Halen Süryani Kilisesi'nin önemli dini merkezlerinden biri olan manastırın kuruluşundan önce burada, günümüzde Mor Hananyo Kilisesi'nin doğu köşesinde görülebilen bir Güneş Tapınağı'nın mevcudiyeti bilinir. Bu yapının, düz taşlardan oluşan ve hiç bir birleştirici malzeme kullanmadan tutturulabilmiş tavanı çok ilginçtir. Daha sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. Gün Mardin - Göbeklitepe - Urfa

Sabah, kahvaltının ardından Mardin şehir turu: Sakıp Sabancı Kent Tarihi Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Postane Binası (eski Mardin konağı), Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Ulu Cami ve Mardin'in dar sokakları ile çarşıları. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, Dünya Mirası listesine dahil edilen Göbeklitepe'ye hareket. Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan Göbeklitepe, araları taş duvarla örülü T biçimindeki 10 - 12 yuvarlak planda dizilmiş dikilitaş ve merkezine yerleştirilmiş daha yüksek boyda iki dikilitaştan oluşmakta. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartma ya da oyularak betimlenmiş. Bu kompozisyonun, bir öykü, bir anlatım ya da bir mesaj ifade ettiği düşünülmekte. Sonuçta, buranın bir yerleşim yerinden ziyade bir kült alanı olduğu savı güç kazanmakta. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına yakın olan son avcı grupları tarafından inşaa edilmiş olduğu düşünülmekte ve tüm bu dikilitaşlar, stilize insan heykelleri olarak yorumlanmakta. Gezinin ardından Urfa'ya varış ve otele yerleşme. Akşam, genel gürültüden uzak, nezih bir ortamda Sıra Gecesi eşliğinde yöresel yemeklerin tadımı. Geceleme otelde.

4. Gün Urfa - Harran - Istanbul

Sabah, kahvaltının ardından, 2015 yılında açılan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyareti. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi'nden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, 34 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye'nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Göbeklitepe, Nevalı Çori, Akarçay Tepe, Hassek Höyük, Gre Virike, Lidar Höyük gibi höyüklerin her biri uygarlık tarihinin mihenk taşlarını oluşturuyor. Şanlıurfa'da özellikle 1960'lı yıllardan beri yapılan Baraj Kurtarma Kazıları ile çok önemli arkeolojik eserler keşfedildi. Çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde bu höyüklerin her biri, gerek kazı hikayesi gerekse eserleri ile, bölgede uzun yıllar çalışmış ve bu kazılarda görev almış deneyimli bilim insanlarının desteği ve katkısı ile özel tasarlanan bir mekan içerisinde sergilenmekte. Müze gezisi ardından Balıklı Göl gezisi. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın sembolü haline gelmiş. Balıklı Göl gezisinden sonra, Urfa'nın tarihi dokusunun keşfine kapalı çarşı, eski taş sokak ve evler, Gümrük Han'la devam. Ardından, öğle yemeği için serbest zaman ve Urfa yakınlarında bulunan Harran'a hareket. Harran adına ilk defa, Kültepe ve Mari'de bulunan M.Ö. 2.000 başlarına ait çivi yazılı tabletlerde rastlanır. M.Ö. 2.000'in ortalarına ait Hitit Tabletleri'nde, Hitit'lerle Mitanni'ler arasında yapılan bir anlaşmaya Harran'daki Ay Tanrısının (Sin) ve Güneş Tanrısının şahit tutulduğu belirtilmektedir. Harran, Kuzey Mezopotamya'dan gelerek batı ve kuzeybatıya bağlanan önemli ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunmasında dolayı Anadolu ile sıkı ticaret ilişkileri bulunan Asurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biri idi. Anadolu'dan Mezopotamya'ya Mezopotamya'dan da Anadolu'ya olan ticaret binlerce yıl Harran üzerinden yapılmıştı. Bu da burada zengin ve köklü bir kültür birikiminin oluşmasına neden olmuştur. Harran, Ay, Güneş ve Gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya putperestliğinin ( Sabiizm ) önemli merkezi olmasıyla tanınırdı. Bu nedenle Harran'da Astronomi ilmi çok ilerlemişti. Dünyadaki üç büyük felsefe ekolünden birisi Harran Ekolü'dür. Bugün, şehri besleyen ırmaklar kurumuş olduğundan, sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5000 yıllık tarihi, tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları ile ayakta durmaktadır. Tipik toprak evleri ve harabeleri gezdikten sonra Urfa'ya geri-dönüş. Gülhan Restoranda en lezzetli yöresel kebabları tadacağınız erken akşam yemeği ve daha sonra Havalimanı'na transfer. Türk Hava Yolları ile, saat 20.05' de İstanbul Havalimanı'na hareket. Saat 22.05'de varış ve karşılama. Taksim ve Kadıköy'e transfer.
Midyat: Matiat Otel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mardin: Darius Konağı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Şanlıurfa: Dedeman Şanlıurfa 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Türk Hava Yolları ile, İstanbul/Diyarbakır - Urfa/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1, 2, ve 4. gün, sizler için özel hazırlanan akşam yemekleri;
 • 3. Gün sıra gecesini izleyeceğiniz akşam yemeği;
 • Yemeklerinde su ve kahve ikramı;
 • Programda belirtilen otellerde geceleme ve kahvaltı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Öğlen yemekleri;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama.

* Polo Turizm özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin
% 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.